rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

21. 8. 2017

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, na SV místy přeháňky. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 11 až 7°C.

Návštěvnost:

Historie obce

Obec Charváty - místní části Charváty, Drahlov, Čertoryje. Nejstarší částí jsou Čertoryje - první zmínka pochází z ro ku 1234, mladšími částmi jsou Drahlov a Charváty z let cca 1347 - 1357.

Rozsah obydleného území čítá 253 domy, katastrální území cca 850 ha zahrnuje polnosti, louky, polní cesty a lesní pozemky. Katastrem obce protéká řeka Morava, jejíž šíře dosahuje 55 m a je domovem vodním živočichům - labutím, divokým kachnám, vodním slípkám, zpěvnému ptactvu a rybám.

Morava je zároveň prostředím vodních sportů, rybolovu i koupání. Obcí prochází cyklostezka ve směru Olomouc - Kroměříž .

Mezi významné památky patří kostel sv. Jana Křtitele v Charvátech, kde v 17. stol. působil v duchovní správě jako farář sv. Jan Sarkander. Dále v Drahlově je též památná kaple Panny Marie z 2. poloviny 19. století a v Čertoryjích kaple sv. Jana Nepomuckého. Místní historický význam mají i jednolivě stojící sochy svatých - sv. Jan Nepomucký, sv. Florián sv. Marek a dále kamenné sloupy se sochou Panny Marie Lourdské v Charvátech a Drahlově. Na upraveném místním hřbitově v Charvátech je pomník umučeným II. světové války i hromadný hrob německých vojáků.